CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, süt üreticilerinin dertlerini gündeme getirdi.

14.05.2021 - Cuma 13:00

CHP İl Başkanı Akıllı, hayvancılıkta yaşanan problemleri ve süt üreticilerinin sorunlarını gündeme taşıyarak, süt üreticilerinin hem üzgün hem de öfkeli olduğunu aktardı.

“HAYVANCININ ÇİLESİ BİTMİYOR”

Süt üreticilerinin bayramı düşünceli ve sıkıntılı geçirdiğini söyleyen CHP’li Akıllı, “Hayvancının çilesi bitmiyor. Bayram öncesi ve bayram süresi boyunca Ankara ve Türkiye’nin tamamına yakınında süt alım noktaları ve sanayici çiftçinin sütünü almayacağını açıklaması hepimizi derinden üzdü. Tam kapanma kararı ile ve Ramazan Bayramı tatilinin de araya girmesiyle süt sanayisinde yığılma meydana geldi. Marketlerin ve tüketim noktalarının kapalı olması da buna bahane oldu. Nihayetinde de süt alımı durduruldu.” dedi.

“ÜRETİCİ HAYVANLARI SATALIM DA KURTULALIM DİYOR”

Süt sanayicisinin bayram boyunca bekletilen sütü de almayacağını açıkladığı, sütü sudan ucuz fiyata almak isteyen fırsatçıların ortaya çıktığını belirten CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, “Süt üreticisi hem üzgün hem öfkeli. Üreticiler; yem fiyatlarının başını alıp gittiğini, ürettikleri sütün maliyetinin karşılanamadığını söylüyor. Üreticiler, hayvanlarının kesime verilmesini isteyecek noktaya geldi. Yaklaşan Kurban Bayramı’nı bari rahat geçirmek isteyen üreticiler, hayvanları satalım da başımız rahatlasın diyerek isyan ediyor” şeklinde konuştu.

“SÜT ÜRETİCİSİ ÇARESİZ BIRAKILDI”

Marketlerde süt ve süt ürün fiyatlarının fahiş derecede arttığı bir dönemde sütün üreticide para etmemesinin, çiftçinin zarar etmesinin kabul edilemez olduğunu savunan Başkan Akıllı, üreticinin de tüketicinin de mağdur olduğunun altını çizerek, ortada yönetim sorunu olduğuna dikkat çekti. CHP’li Akıllı, “Cenaze bekler, süt beklemez” denilen bir sektöre acil müdahale edilmesi gerekiyor. Fakat Tarım ve Orman Bakanlığı’nın olaya duyarsız kalması, acil eylem planının olmaması oldukça zor durumda olan süt üreticisini çaresiz bıraktı. Oysa böyle dönemlerde, bölgelerdeki süt hızlıca toplatılarak süt tozuna dönüştürülebilir. Yine toplanılan sütler ihtiyaç sahiplerine belirli merkezlerde dağıtılabilir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ